Codenwork - Yazılım Nedir?

En basit tanımıyla yazılım; elektronik bir donanımı, belirli bir işi yapmak için derlenmiş Komutların bütünüdür. Bu komutlar işlemcilerde işlenerek bir olaya dönüştürülür. Türk Dil Kurumu Sözlüğü ’ne göreyse yazılım;  Bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgi İşlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri ve belgelemelerin tümüdür. (TDK Sözlük)

Bilgisayar Yazılımı

Bilgisayar yazılımları işlev olarak üçe ayrılır. Bunlar;

  • Uygulama Yazılımı
  • Sistem Yazılımı
  • Bilgisayar Programlama Araçları

Uygulama Yazılımları: kullanıcılarının belli başlı işlemleri yapabilmelerine olanak sağlayan yazılımlara uygulama yazılımları denir. İşletim sistemlerine özel olarak geliştirildiği için işletim sistemi yazılımları da denir.

Sistem Yazılımları: Windows, Android, iOS gibi kullanıcının ilk karşılaştığı, donanımların ve yazılımların uyumlu çalışmasını sağlayan yazılımlardır.

Bilgisayar Programlama Araçları: Bu tarz yazılımlar, kodları bilgisayar diline çevirerek donanımlara ne yapması gerektiğini aktarır. Bu sayede bilgisayar uygulamaları çalıştırabilir.

Özel yazılım nedir?

İş süresini kısaltan ve şirket verimliliğini arttıran yazılımlardır. Muhasebe yazılımları, proje yönetim sistemleri, teklif yönetim sistemleri, insan kaynakları sistemleri gibi çeşitli görevleri olan yazılımlardır. Bu tür yazılımlar şirket ihtiyaçlarına göre web yazılım veya mobil uygulama olarak geliştirilebilmektedir.

Özel Yazılımların Avantajları Nelerdir?

  • Başlangıç olarak maliyetli gördüğünüz yazılımlar, uzun vadede ekstra yazılım maliyetlerinden ve değişikliklerinden sizi kurtarır.
  • Özel tasarlandıkları için verimlilikleri de diğer paket yazılımlara göre çok iyi olacaktır. Böylece rekabet gücünüz de artacaktır.
  • Özel yazılımlar için uygulama tanıtım yapıldığı için çalışanların programı kullanması da kolaylaşacaktır.
  • Birden fazla yazılıma ihtiyaç duyulmadığı için ve şirket tek bir yazılım içerisinden işlerini yürüttüğü için tüm verilerin aynı database içerisinde toplanması sağlanacaktır. Raporlama ve analiz süreçleri daha etkin bir şekilde yürütülebilecektir.
  • Firmanızdaki departmanların daha etkin ve verimli çalışmasının yanı sıra işletme maliyetlerinde de düşüş yaşayabilirsiniz.
  • Yazılımsal problemleriniz için muhattab, sadece özel yazılımınızı sağlayan geliştiriciler olacaktır. Sadece o kişiyle muhatap olunacağı için ayrı kişilerle uğraşmak zorunda kalınmayacaktır.

Etiketler: