Codenwork - Domain Nedir?

Domain web sitesinin tanımlandığı ve tarayıcı üzerinden erişim sağlandığı isimdir. Alan Adları Yalnızca belirli süreler arasında kendi üzerinize kiralayabilirsiniz. Yenileme işlemleri’yle bu süreyi uzatabilirsiniz.

Domainler sonlarında ki ” .com, .net, .org “ gibi uzantılara göre sınıflandırılır ;

  • .com ; Ticari amaç siteler için kullanılır, en çok tercih edilen domain uzantısıdır.
  • .net ; Network kısaltmasıdır, bilgilendirme ve internet hakkında ki ticari amaçlı siteler içindir.
  • .org ; Ticari amaç gütmeyen siteler için tercih edilmektedir.

Her ülkeye göre domain adları vardır.
Türkiye de ” .com.tr, org.tr “ vb. yani ” .tr “ uzantılı alan adları ODTU idaresindedir. Domain internette yer almanın kimliği ve bu kimliğin “Alan Adı” dır. Site için başvurduğunuzda İnternet protokol numarası verilir. Buna IP Adres (İnternet Protokol adres) denilmektedir. İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır.

URL nedir?

URL (Uniform Resource Locator) kullanıcıyı bir web sitesi ya da sayfasına yönlendiren adrestir. URL ve domainin benzer noktaları olsa da URL çok da ayrıntılı ve tanımlayıcıdır. Hatta URL içinde domaini de barındırır.

Domain ve URL’nin Farkı Nedir?

Domain nedir sorusuna geri dönersek, domain birini belirli bir web sitesine yönlendirebilen bir metin dizisidir diyebiliriz. Ama bu aynı zamanda URL (Uniform Resource Locator)’nin de genel bir tanımı olabilir. Hatta aralarında belirli farklar olmasına rağmen çoğu insan domain ve URL’yi aynı anlamda ve birbirlerinin yerine kullanır.

Domainin İşletmeler İçin Önemi

Dijital pazarlamada ayakta kalmak için bir zorunluluktur. Ne yazık ki araştırmalar, Türkiye’deki mikro KOBİ’lerinyüzde 47’sinin web sitesine sahip olmadığını gösteriyor. Domain, insanların web sitenize erişmek için kullandıkları rasgele bir web adresinden ibaret değildir, işletmeler için marka kimliklerini oluşturmak ve tüketici deneyimini geliştirmek için büyük bir fırsattır.

Etiketler: